EMDR Size Ne Fayda Sağlar?

EMDR Size Ne Fayda Sağlar?

EMDR kişilerin anılarından yola çıkar…

Var olan sorunun ya da sorunların sadece şu andan kaynaklı olduğunu düşünmek doğru değildir, yaşanan güncel problemin bir geçmişi vardır.

Farklı bir açıklama ile, hayat her gün ceplerinize (kalbiniz, beyniniz olabilir) bir çakıl taşı bırakır, siz o günü yaşarken yeni bir çakıl taşını taşıdığınızı fark etmezsiniz. Her gün bir önceki gün yaptığınız gibi elbisenizi giyer ve yaşamaya devam edersiniz. Bir gün gelir ve o elbise taşıyamayacağınız kadar ağırlaşmıştır.images-14

Artık eskisi gibi hareket edemezsiniz, eskisi kadar mutlu olamazsınız eskisi kadar içten gülemezsiniz, eskisi gibi cesaretle yenilikleri deneyemezsiniz. Bunun nedenini bir gün önce yaşadığınız olaya bağlamak sizi yanılgıya götürecektir. 

Elbiseyi çıkarıp hayatınıza devam etmekte mümkün değildir, çünkü bu yazıda elbise olarak kullanılan benzetme sizin kalbiniz, beyniniz, kollarınız ya da diliniz vb. olabilir. Onlarsız hayatınıza devam etmeniz mümkün değildir.

Ağırlıkları azaltmanın tek bir yöntemi vardır. Her çakıl taşı ile tek tek çalışmak ve onu cebinizden alarak atıp kurtulmak, bazen bir avuç bazen bir tane ama her seferinde hafifleyerek hayatınıza devam edebilirsiniz.

EMDR yukarıda bahsettiğim çakıl taşları ile tek tek çalışmaktadır. Her anınızı tekrar gözden geçirmenizi, anlamlandırmanızı ve yerleştirmenizi sağlar. Birbiri ile ilişkiye geçen anılarınız bir çakıl taşı gibi sizin üzerinizde bir ağırlık yaratmayacaktır.

Karanlıkta kalma fobisi, uçak fobisi, kediden korkmak, yükseklik fobisi, sunum yapmak fobisi, kalabalık önünde konuşma fobisi vb. her türlü korkularınızın, kaygılarınızın ve fobilerinizin çocukluk çağında yaşanan bir takım anılardan kaynaklı olarak yaşandığını bilmekte fayda vardır. Bu fobilerinizden kurtulmanız mümkündür.

Artık kendinizi mutlu hissetmiyorsanız, insanların size karşı olumsuz davrandıklarını hissediyorsanız, kendiniz yalnız hissediyorsanız, güne mutsuz ve isteksiz başlıyorsanız, artık eskisi kadar kendiniz enerjik hissetmiyorsanız, sevilmediğinizi düşünüyor ve kendinizi hiçbir konuda yeterli hissetmiyorsanız. Hemen genel yargılara varıp bu hissettikleri ve düşündüklerim doğru demeyin. Üzerine çalışmanız gereken çakıl taşlarım var diye düşünün. Depresyon ruh sağlığı hastalıklarının nezlesi diye adlandırılmaktadır. Herkes yaşayabilir ve herkes tedavi olarak iyileşebilir.

İletişim konularında sorun yaşıyor ve insanlarla sürekli tartışıyorsanız, ilişkilerde çok fazla öfke tepkileri veriyor ve insanları kırıyorsanız, onlardan uzak durmanıza bunlar neden oluyorsa, çatışmalarınızı çözme yöntemlerinizden hoşlanmıyor, insanlara sürekli baskı yaparken kendinizi buluyorsanız ve bu durum sizi rahatsız ediyorsa bunun sizin kişilik özelliğiniz olduğunu düşünmeniz doğru bir görüş olmayabilir. Çocukluğunuzda ve gençliğinizde yaşamış olduğunuz iletişim problemleri günümüzü etkilemektedir. Geçmişte yaşadığınız bu anılar ve çıkarttığınız dersler hakkında tekrar çalışmak yanlış kararları düzeltmek, doğru kararları destekleyerek devamını sağlamak size avantaj sağlayacak ve daha ilişkisel biri olmanızı sağlayacaktır. images-9

Her şeyin yerli yerinde olmasını istiyorsanız, ufacık değişikliklerde bile büyük tepkiler veriyorsanız, bazı şeyleri sürekli yapmak zorunda olduğunuzu hissediyor ve yapıyorsanız, sürekli insanları kontrol altında tutmaya çalışıyor, sürekli temizlik yapma isteği duyuyorsanız, hayatınızı zorlaştıran alışkanlıklardan kurtulmak istiyorsanız, obsesif davranışlarınızdan rahatsızsanız unutmayın ki bu davranışları bir günde kazanmadınız. Bu davranışlarınıza neden olan birçok olay ve anı yaşadınız. Bu anıları ortaya çıkarıp üzerinde çalışmanız bu tür rahatsızlıkların yok olmasında size yardımcı olacaktır.

EMDR fobilerinizin olmasına neden olan, kaygı ve korku yaratan, insanlarla ilişkilerinizde sorun yaşamanıza neden olan, takıntılı davranışlarınıza neden olan, mutsuz ve enerjisiz olmanıza neden olan anılarınızla çalışarak, düzenleyen ve bu yazıda yer almayan bir takım olumsuz durumlarda da sizlere yardımcı olabilecek bir terapi tekniğidir.

Cem Kaya
Psikolojik Danışman
EMDR Terapisti

Aşağıdakilerden hangisi ilginizi çekiyor?

Anksiyete Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Okula Uyum Sürecinde Ailelere Öneriler

Hangi Durumlarda Evlilik Terapisine Gidilmeli?