Hangi Durumlarda Evlilik Terapisine Gidilmeli?

Hangi Durumlarda Evlilik Terapisine Gidilmeli?

Hangi Durumlarda Evlilik Terapisine Gidilmeli?

Hiçbir evlilik mükemmel değildir. Hemen her çift evliliği boyunca bazı zaman yardıma ihtiyaç duyabilir. Evlilik terapisi için mutlaka sorunlu bir evliliğinizin olmasına gerek yoktur. İlişkinizi daha güçlü hale getirmek ya da sorun çıkma olasılığı olan konuları çözüme kavuşturmak içinde çift terapisine gidilebilir.

Evliliklerde yaşanan sorunlar bazen çiftlerin kendi aralarında çözebileceği kadar ufak sorunlar olabilir ancak çoğunlukla profesyonel yardım almak, evlilik terapisine başvurmak bir zorunluluk haline gelmektedir. Sorunlar genelde ufak olsa da zamanla çiftlerin sorunu çözüme kavuşturmak yerine büyütmeleri ile evliliğin devamını sorgulamalarına kadar varabilmektedir. Oysa bu olumsuz gidişe dur demek mümkündür. Çiftlerin sorunları kendilerinin çözemediği zamanlarda profesyonel yardım almaları gerekmektedir.

Evlilikte Profesyonel Destek Gerektiren Durumlar

  • Şiddeti artan tartışma yaşanması
  • Çiftlerin birbirinden uzaklaşması ve ilgisiz olması
  • İlişkide sık tartışma
  • Şiddet
  • Cinselliğin azalması

Bazen evlilikteki sorunlar sağlıklı bir iletişimin nasıl yapılacağını bilmeyen bireyler yüzünden bazen de bireysel (alkol, madde kullanımı gibi) problemlerden çıkar.

Evlilik Terapisi Nasıl Yapılır?

Evlilik terapisinde yapılan, bir anlamda iletişim kurmayı öğrenmektir. Kişilerin karşılarındaki insanı birey olarak görmelerini sağlamak ve uzlaşabilecekleri konularda uzlaşmalarını, uzlaşamayacakları noktaları kabul etmelerine yardımcı olmaktır. Evlilik terapisinde eşlerin terapiye ortak karar vermeleri sorunların çözümü yolunda daha hızlı yol almalarını sağlamaktadır. Bazen de bireysel terapiler ile alınan yol evliliklerde bazı sorunların çözümü için başlangıç olabilmektedir tabi sonraki süreçler de yine çiftlerin birlikte çözüme ulaşabilmeleri için evlilik terapisi ile süreci devam ettirmeleri gerekmektedir.

Aşağıdakilerden hangisi ilginizi çekiyor?

Anksiyete Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Okula Uyum Sürecinde Ailelere Öneriler

Yardım İlişkisi