Pınar Ezgin

Pınar Ezgin 1978 yılında İstanbul’da doğdum. 2001 yılında Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Anabilim dalından mezun oldum ve Psikolojik danışman olarak 2001 yılından bu güne farklı kurumlarda çalışmalarımı yürütüyorum.

Aydın’da başlayan meslek hayatımı 2004 yılından beri İstanbul’da çeşitli kademelerdeki eğitim kurumlarında ve 2013 yılından itibaren CKDE danışmanlık merkezinde psikolojik danışman ve travma terapisti olarak da sürdürmekteyim.

Çalışma hayatıma başladığım ilk günden itibaren yenilikleri takip etmenin önemine inandım ve sürekli gelişim hedefi ile seminer, kongre ve çeşitli panellere katıldım, katılmaya devam ediyorum.

Yıllar içinde katıldığım eğitimlerden bazıları; Okulda Transaksiyonel Analiz,(TA), Risk Altındaki Çocukların Tanımlanması ve Yönlendirilmesi, Sınav Kaygısı ve Yaratıcı Drama Eğitimleri, Çözüm Odaklı Kısa Danışmanlık Eğitimi, Psikososyal Müdahale Hizmetleri, AÇEV Saha Danışmanlığı ve Master Eğiticilik Eğitimleri , AÇEV Anne Destek Programı (ADP) Eğitici Eğitimi ve Davranış Bilimleri Enstitüsü’nden EMDR Eğitimi, Çocuklarla çalışmalarımda da EMDR tekniğini kullanmak amacıyla yine EMDR derneğinin organize ettiği Reyhana Meer – SeedatPh. D.nın “Çocukla Oyun terapisi ve EMDR” eğitimi.

Uzun yıllardır çocuk ve ergenler ile çalışıyorum, aldığım eğitimleri çalışmalarıma eklektik yöntemle entegre ediyorum. Çalışma alanlarımı özellikle çocuk ve ergenlerde Bağlanma, Kaygı, Özgüven Sorunları, Panik Bozuklukları, Fobi, Travma sonrası Stres Bozuklukları, Yeme Bozuklukları gibi konulardır. Seanslarımı sürdürürken danışanımın ihtiyacına ve faydasına olacak teknikleri seçmek ile beraber EMDR tekniğinden, Bilişsel Davranışçı Terapi ve Transaksiyonel Analiz kuramlarından faydalanmaktayım. Metropolitan Okul Olgunuğu Testi, Peabody Resim Kelime Testi, Gessel Gelişim Figürleri Testi, Good Enough-Harris Bir İnsan Çiz Testi, Frostig Görsel algılama Testi, Bender Gestalt Gelişim Testi gibi okul öncesi çocuklara uygulanan testlerle danışanı tanıma ve gelişimini destekleyecek alanları belirleme amacı ile kullanıyorum.
Yaratıcı drama ve yetişkin eğitimi konularında çalışmalar yapmaktayım. Yaratıcı drama ve sınav kaygısı konusunda öğrenciler ve psikolojik danışmanlar ile, 2005 yılından beri de AÇEV bünyesinde Anne Destek Programı (ADP) eğitimcisi, saha sorumlusu ve master eğitimciliği çalışmalarımı büyük bir keyifle sürdürüyorum.

Yayınlanan “Pırpır ve Arkadaşları” isimli bir çocuk kitabım var. Evliyim ve bir çocuk annesiyim.